close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 listopada 2018

  W dniu 15 listopada wicekonsul Stanisław Guliński towarzyszył dziennikarzowi Polskiego Radia, Michałowi Żakowskiemu, który odwiedził obóz dla tzw. osób wewnętrznie przemieszczonych (IDPs) – Debaga-1, położony w odległości ok 45km od Irbilu.

  Celem wyjazdu było spotkanie z odbiorcami pomocy finansowej, udzielanej im przez Polską Akcję Humanitarną (PAH) ze środków Polskiej Pomocy (Polish Aid). Większość z nich to uciekinierzy ze stosunkowo nieodległych okolic Makhmour i Hawija, a także mieszkańcy aglomeracji Mosulu. Zostali oni pozbawieni środków do życia w wyniku okupacji tamtych terenów przez tzw. Państwo Islamskie w latach 2014-17, a następnie zniszczeń powstałych w toku działań wojennych związanych z ich wyzwalaniem. Obóz posiada stosunkowo dobrą infrastrukturę: murowane budynki, 2 szkoły, targ i meczet. Bezpośrednim zarządzaniem zajmuje się miejscowa organizacja Barzani Charity Foundation, z którą współpracuje m.in. PAH. Realizowane w Debaga-1 działania PAH są elementem projektu „Opieka”. W jego ramach Polski Zespół Reagowania Natychmiastowego w Kurdystanie analizuje potrzeby potencjalnych odbiorów, po czym prowadzi dystrybucję grantów finansowych dla najbardziej potrzebujących.   

   

   

  Wyjazd poprzedziła prezentacja działalności PAH w Iraku oraz krótkie szkolenie dot. zasad komunikacji z odbiorcami pomocy przeprowadzona w biurze PAH w Irbilu przez starszego koordynatora projektu - Marcina Podleśnego. Podczas odwiedzin w Debaga-1 nie zabrakło okazji do spotkań i rozmów z przedstawicielami wielu innych grup mieszkańców obozu, a także jego administracją.  

  IMG_2150
  IMG_2193
  IMG_2228

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: