close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 września 2018

  Wicekonsul St. Guliński spotkał się z Małgorzatą Olasińską-Chart - koordynatorką projektu i Ewą Piekarską - prezes Polskiej Misji Medycznej. Omawiano poczynania PMM, która razem z włoską organizacją Terre Des Hommes pomaga w zapewnieniu podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej dla uchodźców z Syrii, przesiedlonych irackich rodzin, przebywających w 5 obozach dla uchodźców, a także lokalnej ludności w prowincjach Diyala i Irbil.

  W ramach projektu, w maju br. PMM uruchomiła klinikę mobilną z lekarką prowadzącą specjalistyczne konsultacje medyczne dla dzieci i matek. Dodatkowo, lekarz kliniki i dwie pielęgniarki rejestrują przypadki ubytków zdrowia związanych min. ze wzrokiem, słuchem, niepełnosprawnością ruchową, zmianami skórnymi, guzami i skutkami chorób przewlekłych.

   

   

  Bardzo ważną częścią projektu jest współpraca mobilnej kliniki ze szkołami w 5 obozach, co podnosi świadomość wagi profilaktyki zdrowotnej, zapobiegania takim chorobom, jak cholera czy świerzb – powszechnych obecnie w obozach, zwłaszcza w okresie letnim.

   

   

  Pacjenci kliniki mobilnej mają zapewniony dostęp do bezpłatnych leków oraz diagnostycznych testów laboratoryjnych.

   

   

  Zaplanowano także przeszkolenie 25 pracowników punktów medycznych w obozach i 50 pracowników organizacji partnerskiej z promocji higieny. Zakupiony zostanie także specjalistyczny sprzęt medyczny dla centralnego laboratorium medycznego w Kalar.

   

   

  Z pomocy skorzysta łącznie ok. 32 000 uchodźców mieszkających w pięciu obozach w prowincji Irbil oraz pacjenci placówek zdrowia w prowincji Diyala – ok. 11 000 osób miesięcznie.

   

   

  Polska Misja Medyczna kontynuuje także rozpoczęte w 2017 r. działania związane z opieką dentystyczną dla 800 rodzin w obozie Alwand 1 w prowincji Diyala, finansując działanie unitu dentystycznego wraz z lokalnym stomatologiem.

   

   

  (powyższe informacje pochodzą z materiałów PMM)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: