close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 listopada 2018

  Irbil zyskał w dn.11 listopada 2018 r. kolejne – obok Agencji Konsularnej RP – "polskie miejsce". Z inicjatywy przedstawiciela Rządu Regionalnego Kurdystanu w RP, Pana Ziyada Raoofa, Gubernatorstwa Irbilu oraz Towarzystwa Przyjaźni Kurdyjsko-Polskiej zasadzono drzewo, któremu nadano imię „Kraków”.

  Dawna stolica Polski była pierwszym miastem, które przyjęło kurdyjskich przybyszy w okresie ich uchodźstwa z terenu Iraku. Tam też powstała siedziba Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Kurdyjskiej, w 2001 r. przekształconego w Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji. Drzewo upamiętnia oczywiście także stulecie polskiej niepodległości.

   

   

  W uroczystości wziął udział Konsul RP Pan Dominik Musiał oraz przedstawiciele lokalnych władz, organizacji, a także wielu miejscowych przyjaciół Polski i grupa zamieszkałych w irackim Kurdystanie Polaków.  

   

   

  Drzewo, na razie skromnych rozmiarów, znajduje się u wejścia do Parku Minaret, po prawej stronie za bramą wejściową od strony ul. Halabja. Przed nim umieszczono tablicę informacyjną w językach kurdyjskim, polskim i angielskim.   

  drzewo2
  drzewo3
  drzewo4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: