close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2018

  Wicekonsul St. Guliński odwiedził klinkę bł. Zdenki Szellingowej w Ozal City na obrzeżach Erbilu, która świadczy podstawową pomoc medyczną dla uchodźców wewnętrznych w Iraku, uchodźców z Syrii oraz biednej ludności miejscowej. Dzięki dodatkowym funduszom z Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sierpniu 2018 roku w Klinice zostało otwarte Centrum Rehabilitacji.

  Klinka bł. Zdenki Szellingowej w Özal City na obrzeżach Irbilu świadczy podstawową pomoc medyczną dla uchodźców wewnętrznych w Iraku, uchodźców z Syrii, którzy znaleźli schronienie na terenie północnego Iraku oraz dla biednej ludności miejscowej. Dzięki dodatkowym funduszom z Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sierpniu 2018 roku w klinice zostało otwarte centrum rehabilitacji.

   

   

  Świadczona w klinice Pomoc medyczna jest bezpłatna. Od poniedziałki do piątku na pacjentów czeka lekarz medycyny ogólnej, a raz w tygodniu ginekolog oraz radiolog. Dzięki wsparciu partnerów klinika wyposażona jest w laboratorium oraz aptekę. Przeprowadzane testy laboratoryjne oraz wydawane leki są również bezpłatne. Dla większości pacjentów klinika to jedyne dostępne miejsce gdzie mogą otrzymać pomoc lekarską. Klinika prowadzi też badania ultrasonograficzne, ginekologiczne i przedporodowe.

   

   

  Większość pacjentów to uchodźcy wewnętrzni, którzy w wyniku najazdu tzw. Państwa Islamskiego w 2014 roku ratowali swoje życie ucieczką do Regionu Kurdystanu. Stracili oni swoje domy, często także majątek całego życia, a wielu z nich również swoich bliskich. Trauma związana z brutalna okupacją ich miejscowości oraz konieczność ucieczki i niepewność jutra źle wpłynęły na zdrowie fizyczne i psychiczne tych ludzi.

   

   

  Centrum fizjoterapii otwarte jest również od poniedziałku do piątku. Wyposażone w odpowiednie urządzenia, umożliwia wykonywanie szerokiej gamy technik fizjoterapeutycznych dostosowanych do konkretnych potrzeb pacjentów. Życie na uchodźstwie wiąże się ze zwiększonym występowaniem chronicznych zespołów bólowych spowodowanych stresem, bezczynnością i złymi warunkami życia.

   

   

  Zapoznanie się z sytuacją w Iraku pozwala lepiej  zrozumieć potrzebę funkcjonowania Kliniki. Nie funkcjonuje tutaj system ubezpieczenia zdrowotnego. Opieka medyczna z założenia jest bezpłatna, jednak w rzeczywistości jest inaczej, a jej poziom jest często niewystarczający. Wiele usług jest niedostępnych dla uchodźców. Nie ma także mowy o refundacji leków. Pacjenci, którzy znajdują się w lepszej sytuacji finansowej, wybierają więc opiekę w placówkach prywatnych.

   

   

  Klinika w Özal City współfinansowana jest przez organizację Rycerzy Kolumba (USA), Caritas Polska, KIK - Klub Inteligencji Katolickiej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

   

   

   

  Pacjenci:

  W klinice świadczona jest przede wszystkim pomoc uchodźcom wewnętrznym m.in. z prowincji Niniwa (miasta: Mosul, al-Hamdanija, Tall Afar i góry Sindżar), al-Anbar (Ramadi, Falludża, Hit, al-Baghdadi, Hadisa, Rawa, Anah), Salah al-Din (Tikrit, Bajdżi, al-Audża), Babil (Dzurf al-Sakher).

   

   

  Kolejna grupa to uchodźcy wewnętrzni z Bagdadu. Niestabilna sytuacja i niepięcia pomiędzy szyitami oraz sunnitami powodują, że ci ostatni szukają bezpiecznego życia w Regionie Kurdystanu.

   

   

  Klinika pomaga także uchodźcom z Karakosz. Jest to miejscowość szczególna na mapie Iraku. Uchodzi ona za największe chrześcijańskie skupisko na terenie kraju. W 2014 roku opuszczone i zniszczone niemal doszczętnie przez tzw. Państwo Islamskie obecnie powoli wraca do życia. Jednak wciąż w mieście brakuje wielu podstawowych usług publicznych, w tym opieki zdrowotnej. Mieszkańcy, którzy wrócili do swoich domów odbudowanych przy wsparciu Kościoła i różnych organizacji humanitarnych regularnie organizują przejazd autobusem do kliniki, aby móc skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej.

   

   

  Klinika służy ponadto uchodźcom z Syrii. Wielu z nich nie ma fizycznie możliwości wrócić do swoich miejscowości. To często prości i biedni ludzie, którzy nie mają potrzebnych środków na odbudowę zniszczonych domów.

   

   

  Klinikę odwiedzają wreszcie także ci miejscowi Kurdowie, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej.

   

  (Treść została zaczerpnięta z informacji koordynatorki projektu STEP-IN, Bernadetty Jarocińskiej)   

  rehab Ozal
  IMG_1849
  IMG_1853
  IMG_1866

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: