close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 maja 2019

  Agencja Konsularna RP w Irbilu gościła w dn. 9 maja br. Polaków zamieszkujących oraz przebywających w Regionie Kurdystanu i innych rejonach Republiki Iraku, jak również miejscowych przyjaciół naszego kraju. Przyjęcie zorganizowano z okazji przypadającego w dn. 2 maja Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W swoich wystąpieniach Ambasador Beata Pęksa i Konsul Dominik Musiał nawiązali do znaczenia uroczystości 2 maja. Złożyli najlepsze życzenia obywatelom RP przebywającym w Iraku i wszystkim miejscowym przyjaciołom Polski.

  Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy w dniu 3 maja 1792, nawiązując do heraldyki Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonej tarczy herbowej. Po raz pierwszy polskie barwy zostały określone uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z dn. 7 lutego 1831 - podczas Powstania Listopadowego.

   

   

  Rząd RP uznaje wyjątkową rolę Polonii i Polaków przebywających za granicą i uważa współpracę z nimi za jeden ze swoich priorytetów. Około 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia żyje obecnie poza granicami kraju.  

  IMG_5986
  IMG_5973

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: