close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 grudnia 2018

  W dniach 8-12 grudnia br. gościła w Iraku Minister ds. Pomocy Humanitarnej Beata Kempa. Dużą część pobytu spędziła w Regionie Kurdystanu.

  Pani minister przyglądała się szczególnie zagadnieniom niesienia pomocy uchodźcom (wewnętrznym i pochodzącym spoza granic Iraku) jak również odbudowy terenów spustoszonych przez działania tzw. Państwa Islamskiego oraz w toku operacji wyzwoleńczej. Odbyła również spotkania z czołowymi politykami Regionu. Minister towarzyszyli: konsul RP Dominik Musiał, szefowie i przedstawiciele polskich organizacji niosących pomoc potrzebującym na terenie Iraku: „Caritas Polska”, „Orlej Straży” i „Pomocy dla Kościoła w Potrzebie” oraz grupa polskich dziennikarzy. 

   

   

  W d. 10 grudnia minister Kempa odwiedziła miejscowość Khanke w prowincji Dohuk, będącą znaczącym skupiskiem jezydów – uchodźców z terenu masywu Sindżar. Zapoznała się tam z projektami realizowanymi przez „Orlą Straż”: sierocińcem, miejscami pracy stworzonymi dla uchodźców oraz programem przekazywania im zwierząt hodowlanych.  W stolicy prowincji polska minister przyjrzała się pracy hospicjum dla dzieci oraz spotkała się z gubernatorem, Farhadem Atruszim.

   

   

  Następnego dnia minister i towarzysząca jej delegacja wyruszyli w drogę do Irbilu, odwiedzając po drodze Teleskuf – gdzie bezpośrednio zapoznała się z położeniem chrześcijan na terenach wyzwolonych spod kontroli tzw. Państwa Islamskiego - i Lalish  - gdzie w głównym jezydzkim sanktuarium podjęci zostali gościną przez zastępcę szejka Tahsina – Hazema Saida i członków Najwyższej Jezydzkiej Rady Duchownej. Po przybyciu do stolicy Regionu odbyło się jeszcze tego dnia spotkanie w lokalnym biurze Polskiej Akcji Humanitarnej.

   

   

  Ostatni dzień wypełniły kolejne spotkania: z biskupami skupionymi w Komitecie Odbudowy Równiny Niniwy, szefem Demokratycznej Partii Kurdystanu – Masudem Barzanim, prezydentem Regionu – Neczirwanem Barzanim i ministrem spraw wewnętrznych – Karimem Sindżarim. Popołudnie minister spędziła w chrześcijańskiej dzielnicy Ankawa, odwiedzając siedzibę arcybiskupa Katolickiego Kościoła Chaldejskiego i wraz z jego przedstawicielami przechodząc do budowanego szpitala Maryamana, gdzie nastąpiło przekazanie polskich darów – wyposażenia szpitalnego z zasobów Agencji Rezerwy Materiałowej. Przybyły one do Irbilu poprzedniego dnia na pokładzie specjalnego samolotu. Ostatni dzień wizyty zakończył się rozmową z Konsulem USA w Irbilu – Stevenem Faginem oraz przedstawicielami organizacji USAid.

  Min
  Min
  Min
  Min
  Min
  Min
  Min
  Min
  Min
  Min
  Min
  Min

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: