close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 czerwca 2017

  W dniach 28 maja - 3 czerwca Polskę odwiedził Hayman Hawrami, główny doradca prezydenta irackiego Kurdystanu ds. międzynarodowych. Towarzyszył mu Amir Grgies, szef sekcji europejskiej Kurdyjskiej Partii Demokratycznej, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Celem wizyty była wymiana poglądów na temat rozwoju sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu.

  Podczas pięciodniowej wizyty goście odwiedzili Warszawę i Kraków. Kluczowym punktem programu były spotkania i rozmowy w MSZ, w tym z podsekretarz stanu, p. Joanną Wronecką, w trakcie którego  przedyskutowano zarówno postępy koalicji międzynarodowej w walce z tzw. Państwem Islamskim, jak i perspektywy rozwoju relacji polsko-kurdyjskich. Bogaty „warszawski” program pobytu obejmował spotkanie z przedstawicielami sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz konsultacje w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a także rozmowy z think-tankami zajmującymi się sprawami międzynarodowymi: Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego i Ośrodkiem Studiów Wschodnich. Ponadto goście odwiedzili siedzibę Polskiej Akcji Humanitarnej,  gdzie zostali zapoznani z działaniami pomocowymi tej organizacji w regionie, w tym na terenie irackiego Kurdystanu.

   

  W ramach „krakowskiej” części wizyty kurdyjska delegacja została przyjęta przez  przedstawicieli Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego, utrzymującego partnerskie relacje z irackim Kurdystanem. Wydarzeniem był wykład H. Hawrami w Instytucie Orientalistyki UJ dla wykładowców i studentów specjalizujących się w problematyce kurdyjskiej. Po jego zakończeniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której H. Hawrami podsumował pobyt w Polsce oraz odniósł się m.in. do kwestii kurdyjskiej niepodległości. Gości mieli także okazję odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu oraz obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

   

  Wizyta została zorganizowana z inicjatywy Agencji Konsularnej RP w Irbilu we współpracy z Departamentem Promocji i Współpracy Kulturalnej MSZ oraz Agencją Inwestycji i Handlu.

  sp
  spotkanie na UJ
  spotkanie w Biurze Przedstawiciela KRG w Polsce
  spotkanie w Fundacji Kazimierza Pułaskiego
  spotkanie w OSW
  spotkanie w PAH
  Spotkanie w PISM
  Spotkanie z Dariuszem Gwizdałą - z-cą szefa BBN
  spotkanie z Joanną Wronecką podsekretarz stanu w

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: